Artikel bewaren

Je hebt een account nodig om artikelen in je profiel op te slaan

Login of Maak een account aan
Reacties0

Snelle pijnzorg: als ‘het ziekenhuis’ naar het verpleeghuis komt

Brenda Kluijver
Redacteur TVV voor Verzorgenden
Stel je voor: een bewoner valt en heeft hevige pijn aan zijn heup. In plaats van deze cliënt naar het ziekenhuis te moeten brengen, komt de pijnspecialist naar het verpleeghuis toe. Te mooi om waar te zijn? Het ambulant palliatief pijnteam (APPT) van het St. Antoniusziekenhuis in Utrecht en omgeving doet het al maanden. De eerste evaluatie van het initiatief laat zien wat dit oplevert.
Is een bewoner gevallen en heeft hij/zij veel pijn? In Utrecht is een ambulant pijnteam actief

Sinds maart dit jaar komt het ambulant palliatief pijnteam van het ziekenhuis naar verpleeghuizen in regio Utrecht toe. Dit team helpt kwetsbare bewoners met ernstige pijn. Er zijn al ruim dertig bewoners op deze manier behandeld: in het eigen verpleeghuis in plaats van met de ambulance naar het ziekenhuis. De gemiddelde leeftijd van de cliënten ligt rond de 90 jaar. Veel bewoners zijn slecht ter been en een groot deel heeft vergevorderde dementie. Het gaat dus om een zeer kwetsbare doelgroep, voor wie een ziekenhuisbezoek vaak belastend of niet meer passend is.

Wat doet het pijnteam?

Na een val met veel pijn kan de pijnspecialist de bewoner in het verpleeghuis ter plekke beoordelen. Bijvoorbeeld als een cliënt gevallen is en niet meer kan bewegen door hevige pijn in de heup. Met lichamelijk onderzoek en een draagbaar echoapparaat wordt ingeschat of er waarschijnlijk een heupbreuk is. Een röntgenfoto is niet per se nodig om alvast te starten met pijnbehandeling.

Als een heupbreuk waarschijnlijk is, kan de arts direct een PENG-blokkade geven. Dit is een injectie bij de heup die de pijn vaak voor langere tijd sterk vermindert. Deze behandeling is geschikt voor bewoners die niet (meer) geopereerd worden en palliatieve zorg krijgen.

Wat levert het op?

Bij ongeveer driekwart van de door het APPT behandelde team nam de pijn duidelijk af. Na de behandeling zijn bewoners vaak rustiger en beter te verzorgen. Ook is er minder kans op onrust of een delier, omdat vervoer naar het ziekenhuis niet nodig is. Soms is na een tijd een herhaalbehandeling nodig. Het doel van het ambulante team is comfort bieden: zorgen dat de bewoner zo min mogelijk pijn heeft en niet halsoverkop verplaatst hoeft te worden.

Samenwerking met het verpleeghuis

Verpleeghuizen kunnen het pijnteam laagdrempelig bellen voor overleg of beoordeling; het team merkt dat dit steeds vaker gebeurt. In de meeste gevallen kan het pijnteam binnen 48 uur langskomen. Het Utrechtse pijnteam helpt ook bewoners met vergevorderde kanker en ernstige pijn. Deze manier van werken zorgt voor passende zorg op de juiste plek: rust, comfort en minder belasting voor bewoner en naasten.

Blijf op de hoogte van achtergronden en nieuwtjes in jouw vakgebied: schrijf je in voor de gratis online nieuwsbrief van TVV voor verzorgenden >>